:contentReference[oaicite:0]{index=0} este un lichid component utilizat în sistemul HeraCeram pentru prepararea și modelarea ceramicii de tip paste opaque (opac pastă) în restaurările metalo-ceramice. Produsul este conceput pentru a regla consistența opacului, facilitând aplicarea uniformă și controlată pe structurile metalice.
Lichidul POL este utilizat în laboratorul de tehnică dentară pentru obținerea unei acoperiri opace stabile și omogene, care asigură o bază cromatică optimă pentru straturile ceramice ulterioare. Contribuie la o adaptare eficientă pe aliaj și la o integrare estetică precisă a restaurării finale.
Este compatibil cu sistemele HeraCeram și este utilizat împreună cu materialele opace din aceeași gamă, fiind parte din sistemul complet de stratificare ceramică.